PATVIRTINTA
Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros direktoriaus
2024 m. rugsėjo 2 d. įsakymu Nr. R1-437
Sveikatos hakatono „SVEIKATONAS 2024“
NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sveikatos hakatono „Sveikatonas 2024“ (toliau – hakatonas) nuostatai reglamentuoja renginio tikslą, uždavinius, organizavimo, vertinimo, aktyviausių dalyvių skatinimo tvarką.
2. Hakatono organizatorius – Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (toliau – LINEŠA).
3. Partneris – Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras.
II. TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
4. Hakatono tikslas – suburti mokinius ir įgalinti juos imtis iniciatyvos ieškant nestandartinių sprendimų, naujų ir efektyvių būdų kaip geriau stiprinti sveikatą, prisidėti prie aktualių vietinių ir nacionalinių, su mokinių sveika gyvensena susijusių, problemų sprendimo.
5. Uždaviniai:
5.1. Įkvėpti ir įgalinti mokinius kurti pokyčius ir inovacijas;
5.2. Ugdyti kūrybiškumą ir komandinio darbo įgūdžius, skatinant mokiniusgeneruoti originalias idėjas ir sprendimus, kaip pagerinti savo ir aplinkinių sveikatą;
5.3. Burti ugdymo įstaigų sveikatos lyderių bendruomenę, skatinančią skleisti sveikatos žinias bendraamžiams, šeimos nariams ir ugdymo įstaigų bendruomenei.
III. DALYVIAI
6. Hakatono dalyviai – 9-12 kl. (I-IV gimnazijos klasių) bendrojo ugdymo ir neformaliojo švietimo įstaigų mokiniai, mokytojai, besidomintys mokinių sveikatos iššūkiais. Iš viso hakatone dalyvauja 12 komandų.
7. Dalyviai suburia komandą, kurią sudaro 3-5 nariai. Komanda turi turėti vadovą (mokytoją, psichologą, visuomenės sveikatos specialistą ar kt.).
IV. VYKDYMO SĄLYGOS
8. Hakatono data – 2024 m. spalio mėn. 23 d.
9. Vieta – hakatonas vyks nuotoliu, Teams platformoje.
10. Komandos, norinčios dalyvauti hakatone, registruojasi iki 2024 m. spalio 10 d. čia: https://shorturl.at/SLEJj .
11. Komandos kviečiamos siūlyti įvairias mokinių sveikatos stiprinimo idėjas, nestandartinius sprendimus ir inovacijas pasirenkant vieną iš šių temų:
11.1. Socialinių tinklų įtaka mokinių psichikos sveikatai
Rekomenduojama sukurti programėlę arba platformą, kuri padėtų mokiniams valdyti laiką socialiniuose tinkluose. Komandos galėtų pasiūlyti veiklas kurios pakeistų laiką prie ekranų į sveikesnę alternatyvą, teiktų patarimus kaip apsisaugoti nuo patyčių internete, pasiūlytų sprendimą kaip išmokyti jaunimą įgūdžių, kurių reikia norint įvertinti su sveikata susijusių internetinių naujienų ir informacijos šaltinių patikimumą;
11.2. Mokykla be žalingų įpročių – misija įmanoma!
Rekomenduojama sukurti mokykloje vykdomą programą arba kampaniją, skirtą žalingų įpročių (pvz., rūkymo, alkoholio, narkotikų vartojimo, priklausomybės nuo internetinių žaidimų) prevencijai. Komandos galėtų kurti informacinius renginius, interaktyvias veiklas arba technologinį sprendimą (pvz., programėlę, skirtą stebėti mokinių įpročius ir siūlyti sveikesnes alternatyvas, atpažinti priklausomybės nuo internetinių žaidimų ženklus, suteikti žinių, kur galima kreiptis pagalbos ir kt);
11.3. Fizinio aktyvumo iššūkis: kaip netapti „sofos bulve“?
Rekomenduojama sukurti žaidimo ar programėlės prototipą, kuris skatintų mokinius būti fiziškai aktyviais, maitintis sveikatai palankiu maistu. Tai gali būti kasdienės fizinio aktyvumo užduotys, sveikatai palankių patiekalų gamyba, dalinimasis receptais, varžybos tarp mokinių arba mokyklų, su apdovanojimais už pasiektus tikslus. Komandos galėtų įtraukti interaktyvius elementus, kurie paskatintų mokinius aktyviau judėti ir sveikiau maitintis;
11.4. Subalansuotas mokymosi ir poilsio režimas – raktas į sveikatą
Rekomenduojama sukurti įrankį (pvz. programėlę ir ne tik), kuris padėtų mokiniams subalansuoti mokymosi ir poilsio laiką. Komandos galėtų pasiūlyti būdus, kaip mokiniai galėtų geriau planuoti savo dienotvarkę, įtraukiant pakankamai laiko poilsiui, fiziniam aktyvumui ir kokybiškam miegui;
11.5. Tvari ir sveika mokykla: kokia ji?
Rekomenduojama sukurti mokyklos tvarumo ir sveikos gyvensenos modelį, kuris apimtų tvarumo principų laikymosi bei su energetinių išteklių mažinimu, sveikatai palankios mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimu, psichologinės gerovės didinimu susijusių sprendimų aspektus. Komandos galėtų pateikti planą arba vizualinį projektą, kaip jų idėjos galėtų būti įgyvendintos realioje mokyklos aplinkoje
11.6. Patyčioms – STOP!
Rekomenduojama sukurti interaktyvią platformą ar įrankį, kuris padėtų efektyviau kovoti su patyčiomis mokykloje. Komandos galėtų kurti sprendimus, kaip geriau atpažinti patyčias, užtikrinti anonimišką pagalbos teikimą bei skatinti bendruomenės sąmoningumą. Taip pat, komandos galėtų siūlyti inovatyvius būdus, kaip skatinti empatiją ir geranoriškumą tarp mokinių.
12. Savo idėjas komandos pristato hakatono dalyviams ir komisijos nariams. Pristatymo formatas – PowerPoint, trukmė – iki 10 min.
V. DARBŲ VERTINIMAS
13. LINEŠA direktoriaus įsakymu patvirtinta vertinimo komisija atrenka 6 geriausias pasiūlytas idėjas.
14. Vertinant atsižvelgiama į idėjos originalumą (50 balų), praktinį pritaikomumą (30 balų) ir komandos gebėjimą pristatyti komisijai (20 balų.)
15. Įdomiausi, originaliausi, kūrybiškiausi darbai skelbiami tinklalapyje www.sveikatavisusmetus.lt .
VI. APDOVANOJIMAI
16. Visoms projekte dalyvavusioms ir užpildžiusioms registracijos anketą komandoms bus parengti projekto dalyvių pažymėjimai, kurie bus siunčiami registracijoje nurodytais el. pašto adresais.
17. Vertinimo komisijos atrinktų idėjų autoriai bus apdovanojami padėkos raštais, organizatorių ir rėmėjų dovanomis, kviečiami dalyvauti LINEŠA organizuojamose veiklose sveikatos stiprinimo temomis.
18. Informacija apie projektą viešinama ir partnerių internetinėje svetainėje.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Pateikdami darbus dalyviai visam autorių teisių apsaugos laikotarpiui, neatlygintinai suteikia organizatoriams neišimtines teises viešai skelbti, platinti pateiktas idėjas ir publikuoti www.sveikatavisusmetus.lt
20. Hakatono dalyviai patvirtina, kad dalyvių (komandos vadovo) asmens duomenys buvo gauti teisėtai, nepažeidžiant apsaugos duomenų reikalavimų. Hakatono dalyvių duomenys bus naudojami tik hakatono įgyvendinimui.
21. Hakatono metu bus fotografuojama ir filmuojama, o nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėje svetainėje.
22. Dalyvavimas hakatone laikomas dalyvių sutikimų su šiomis sąlygomis.
23. Papildoma informacija teikiama LINEŠA Sveikos gyvensenos skyriuje: tel. +370 61485055 el. paštas diana.aleksejevaite@linesa.lt; +370 69661431 el. paštas rytis.rimgaila@linesa.lt
_______________________________